Psychodietetyka

Czym jest dla mnie psychodietetyka? Jest to połączenie psychologii z wiedzą medyczną dotyczącą zdrowego odżywiania i zachowań żywieniowych. Nie od dziś wiadomo, że wielki wpływ na nasz sposób jedzenia, tego co jemy, ile jemy i jak często, mają kwestie psychologiczne.

Różnorodne sytuacje, często też niespodziewane, z którymi musimy zetknąć się na co dzień, wyzwalają w nas uczucia. W ciągu dnia może pojawić się w nas nie tylko radość i szczęście, ale również zaskoczenie, złość, smutek, czy też strach, obawa. Każdy z nas reaguje inaczej. Niektórzy rozładowują powstałe emocje przy pomocy ruchu, tańca lub śpiewu. Inni wolą zajadać smutki. Z kolei są także osoby starające się wyciszać emocje, nie dawać im prawa głosu. Tłumią wszystko wewnątrz siebie. Gromadzą silne uczucia, które w nadmiarze, któregoś dnia wydostaną się niespodziewanie na zewnątrz. Mogą też obniżyć naszą odporność, czy wywołać choroby w naszym organizmie, takie jak nadciśnienie, choroby serca, bóle głowy, nadmierne napięcia mięśni, bóle pleców, czy choroby psychiczne.

Aby zdrowo się odżywiać, schudnąć, utrzymać prawidłową masę ciała, lub też przytyć potrzebny jest zdrowy stosunek do pożywienia. Sama dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą. Potrzebne jest holistyczne, czyli całościowe podejście do pacjenta. Tylko ze wsparciem psychologicznym, może udźwignąć w codzienności ciężar zmiany nawyków, nie dać się stresowi, wzmocnić samokontrolę i świadomość dobrych nawyków żywieniowych. A przede wszystkim będzie mógł osiągnąć sukces! Dotrze do upragnionego celu i wytrwa w nim!

W tym dziale chcę się skupić głównie na artykułach, które właśnie poruszają kwestię odżywiania oraz wpływu naszej psychiki na żywienie, podejście do jedzenia i sposobu konsumpcji potraw.

Poniżej znajdziesz aktualne artykuły, które mam nadzieję, zainteresują Cię tematyką.