Zdrowie psychiczne

Piątek 13 – tego, czyli skąd przekonanie o feralności tej daty?

Piątek i to na dodatek 13 – tego uważany jest przez wiele osób za wyjątkowo pechowy. Dlaczego tak się dzieje? Z czym kojarzony jest ten pechowy dzień? Czy należy się go bać?

Trzynasty piątkowy dzień każdego miesiąca u wielu osób budzi niepokój, a nawet strach. Do tego stopnia, że niektórzy wolą nawet nie wychodzić z domu. Ukrywają się w swoim własnym królestwie i przeczekują pechowy dzień. Z kolei inne osoby wolą nie rozpoczynać w tym dniu żadnych nowych działań. Unikają poważnych transakcji i kontaktów biznesowych. Nie podpisują umów, nie chodzą na rozmowy w sprawie pracy. Wszystko odkładane jest na kolejny dzień lub poniedziałek, kiedy minie ten najgorszy dzień miesiąca. Ja jednak nie zgadzam się z tym przesądem. Wręcz przeciwnie: uważam, że ten dzień jest dla mnie jednym z najlepszych w roku! Przez całe życie, czyli od 30 lat, nic złego mi się nie przydarzyło w tym dniu. Wręcz przeciwnie – był on dla mnie zawsze szczęśliwy i radosny. Szczególnie, gdy czarny kot przebiegł mi drogę.

Skąd więc strach przed piątkiem trzynastego?

Uważa się, że strach przed każdym piątkiem trzynastego ma podstawy historyczne. W tym czasie, w 1307 roku aresztowano i skazano Templariuszy, członków zakonu krzyżackiego. Wielki Mistrz Zakonu również został aresztowany i spłonął na stosie. Oskarżono go o herezję i sodomię, której nigdy nie popełnił. Jego jedyną winą było pożyczenie sporej sumy pieniędzy królowi Francji Filipowi IV. Władca, aby usunąć wierzycieli i pozbyć się narastającego problemu, postanowił pozbyć się Templariuszy. Jednak Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Jacques de Molay przed zakończeniem swojego żywota, przeklął osoby, które zleciły wyrok, a po roku już nie żyły. Przekonanie o pechowości tego dnia pojawiło się po tej dacie, ale dużo później, bo dopiero w XX wieku.

W piątek trzynastego wystrzegajcie się!

  • Wstawania lewą nogą
  • Czarnego kota przechodzącego Wam drogę
  • Przechodzenia pod drabiną
  • Stłuczenia lustra
  • Oglądania się za siebie

Kto wierzy w przesąd?

Przesąd o pechowym piątku można spotkać w takich krajach jak Polska, Czechy, Słowacja, Niemcy, Finlandia, Islandia, Bułgaria, Filipiny, Dania i Estonia. Co ciekawe w innych krajach, jak Rumunia, Hiszpania i Grecja pechowym dniem jest wtorek trzynastego każdego miesiąca. Znowu we Włoszech pechowy jest piątek ale siedemnastego dnia każdego miesiąca.

Czy jest się czego bać?

Absolutnie nie! Moim zdaniem dzień jak każdy inny, a jak widzicie, przesąd pojawił się bardzo późno. To raczej moda, jak każda inna, a nie pech. Jeżeli wierzycie, że w tym dniu spotka Was coś strasznego, to pewnie tak się stanie. Uważacie na siebie. Ciągle myślicie o tym dniu. Rozglądacie się ze strachem na wszystkie boki. Stajecie się przewrażliwieni, zestresowani i nieuważni. Nie skupiacie się na tym co tu i teraz się dzieje. Dlatego też bardzo łatwo o wypadek. Zacznijcie żyć pełnią życia. Nie bójcie się przesądów, bo nie ma to sensu. W każdym innym dniu również może coś złego lub dobrego Was spotkać.

Daj znać, co o tym myślisz!