Dietetyka ogólna,  Odchudzanie,  Zdrowe odżywianie

Negatywne skutki zaburzeń odżywiania, czy naprawdę jesteś ich świadomy?

Myśląc o zaburzeniach odżywiania wiele osób od razu przypomina sobie wychudzone anorektyczki lub bulimiczki. A przecież istnieje bardzo wiele chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem i nie wszystkie prowadzą do skrajnego wychudzenia i wyniszczenia organizmu. Mam na myśli oprócz anoreksji i bulimii takie zaburzenia jak jedzenie kompulsywne, zespół nocnego objadania się, zespół przeżuwania, pregoreksję, ortoreksję i wiele innych. Nie wszystkie prowadzą do skrajnego wychudzenia organizmu, choć faktycznie większość.

Nieprawidłowe odżywianie, jak pisałam już w poprzednim artykule o wpływie niedożywienia na mózg, wywołuje szereg skutków w całym naszym ciele. Od nieodwracalnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, liczbie neuronów i ilości połączeń między komórkami nerwowymi, po nieprawidłowości wyników krwi, ilości składników mineralnych, witamin i innych niezbędnych składników budujących nasze ciało i wszystkie jego komórki oraz tkanki.

Najszybciej niedożywienie widać u osób starszych. Ich organizm pracuje na ,,obniżonych obrotach”, co związane jest z wiekiem. Niższy metabolizm, mniejsze możliwości regeneracyjne organizmu, wolniejsze trawienie i przyswajanie składników odżywczych dolewają oliwy do ognia. U młodych osób w okresie dojrzewania proces uwidaczniania się niedożywienia jest znacznie wolniejszy. Ich ciało ma duże możliwości regeneracyjne, większe zapasy i generalnie pracuje sprawniej. Ratuje się przed skutkami niedożywienia jak tylko może. Dlatego też skutki wyniszczenia widać dużo później niż u osoby w podeszłym wieku.

Najczęstsze fizyczne objawy niedożywienia

Najszybciej u osoby odżywiającej się w nieprawidłowy sposób zaobserwować można duży spadek masy ciała, energii oraz obniżenie nastroju. Włosy stają się matowe, delikatne, cienkie i wypadają w dużych ilościach. Paznokcie szybko się łamią, skóra robi się odwodniona, pożółkła, zwisająca, cienka i papierowa. Dość często pojawia się delikatny meszek, chroniący ciało przed utratą ciepła, przy zmniejszonej ilości tkanki tłuszczowej.

Jeżeli osoba z zaburzeniami odżywiania uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne, to ma znacznie większe ryzyko kontuzji. Złe odżywianie, dieta redukcyjna z małą ilością białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych, ubogoenergetyczna, skutkuje zmniejszonymi możliwościami regeneracyjnymi ustroju. To wszystko plus zbyt mała ilość czasu na regenerację, sen, wypoczynek mogą przyczynić się do powstawania częstych urazów, kontuzji, a nawet złamań przeciążeniowych. Może pojawić się osteomalacja lub osteoporoza.

Zmęczony, niedożywiony człowiek znacznie gorzej przyjmuje stres, który pojawia się w ciągu dnia, czy to w domu, w sklepie, na ulicy, czy pracy. Staje się nerwowy i zestresowany. Nie może poradzić sobie z otaczającym go światem. Uwidacznia się agresja lub depresja, zaburzenia pamięci, spowolnione uczenie się, zapamiętywanie nowości, nawet zaburzenia osobowości. Ciężko przebywa się w jego otoczeniu.

Przy nieregularnym odżywianiu się i/lub bardzo intensywnych, częstych i wyczerpujących treningach uwidaczniają się także problemu z układem pokarmowym. W czasie ćwiczeń większość krwi przechodzi do mięśni i mózgu, odżywiając te tkanki, które najbardziej tego wymagają. Jelita stają się niedożywione. Często pojawia się spowolniona perystaltyka jelit, bóle brzucha, dyskomfort, zaparcia lub biegunki. Jedzenie nie sprawia już przyjemności, gdyż zwiększona produkcja gazów przez bakterie jelitowe, częsta dysbioza i zaburzenia smaku spowodowane niedożywieniem działają negatywnie.

Złe proporcje składników odżywczych wywołują jeszcze nieodpowiednie skutki w naszym układzie hormonalnym. Początkowo nieregularna miesiączka i problemy z zajściem w ciąże oraz jej utrzymaniem, mogą przerodzić się w brak okresu przez dłuższy czas i bezpłodnością. Jest to wszystko związane ze zbyt małą ilością tkanki tłuszczowej w ciele oraz przyjmowaniem tłuszczów wraz z pożywieniem w nieodpowiedniej ilości.

Niedożywienie, a ciąża

Kobiety przed oraz w trakcie ciąży powinny zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Jeżeli nie myślą o sobie to powinny zrobić to dla przyszłego maluszka. Przecież ono nikomu nie zawiniło. Przyjmowanie zbyt małej ilości energii, intensywny trening, niedobór witamin i składników mineralnych, białka i tłuszczu wpłyną źle na rozwijający się płód. Dziecko będzie rosło dużo wolniej. Może mieć problemy rozwojowe, spowolniony rozwój i liczne wady. Do najczęściej uwidaczniających się zmian można zaliczyć wady cewy nerwowej, mózgu, małomózgowie, bezmózgowie, powiększenie komór mózgu i przepukliny.

Jeszcze innymi skutkami zaburzeń odżywiania, prowadzących do niedożywienia ilościowego i jakościowego są częste poronienia, obumieranie płodu w łonie matki, przedwczesne porody.

Jeżeli jednak jakimś cudem mocno niedożywiona kobieta urodzi dziecko, nie oznacza to koniec kłopotów. Rosnące maleństwo zostało już zaprogramowane na całe życie. W jego DNA będą widoczne zmiany epigenetyczne, które część genów włączą, a inną część pozostawią nieaktywną. Takie dziecko, a później dorosły będzie w większości cierpiał na nadwagę lub otyłość. Metabolizm został zaprogramowany od pierwszych dni życia na gromadzenie zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej (restrykcje żywieniowe u matki).

Dostarczając właściwą ilość pokarmu lub zbyt dużą organizm gromadzi jak najwięcej składników odżywczych. Młody dorosły cierpi na nadmierną masę ciała oraz inne choroby towarzyszące, jak zwyrodnienia stawów, nadciśnienie, miażdżycę, choroby serca i układu krwionośnego, stłuszczenie narządów wewnętrznych, hiperlipidemię, cukrzycę.

Daj znać, co o tym myślisz!