kobieta jedząca śniadanie
Dietetyka ogólna

Jedz śniadania! Czyli konsekwencje braku porannego posiłku i wpływ na mózg.

Wiadomo nie od dziś, że śniadanie stanowi nieodłączny element ludzkiego życia. Po całej nocy wstajemy wypoczęci i gotowi do pracy. Przez całą noc nasz żołądek odpoczywał, a organizm wykorzystywał nagromadzone w nim zasoby. Z rana, aby mieć siłę i energię na dalszą część dnia, może na pracę, może na ćwiczenia fizyczne i inne wykonywane czynności, musimy dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, witamin, minerałów i przede wszystkim energii. Jednak niektóre z nas uważają, że niejedzenie śniadań jest świetnym sposobem na zrzucenie kilku kilogramów. Ale czy na pewno? Co dzieje się w naszym organizmie, jeżeli unikamy śniadania?

Brak śniadania, a zaburzenia pracy układu nerwowego.

Jak wskazują liczne badania naukowe, ale piszę też z własnego doświadczenia, główną i szczególnie dotkliwą konsekwencją braku śniadania jest pogorszenie funkcjonowania układu nerwowego. Przez lata u dzieci szkolnej oraz pracowników umysłowych obserwowano, że niejedzenie porannego posiłku skutkuje pogorszeniem pamięci i koncentracji. Każda głodna osoba jest znacznie bardziej rozdrażniona, senna, a nawet staje się agresywna w stosunku do otaczającego ją świata. Choć po kilku godzinach nie odczuwa już głodu fizycznego, to jednak brak sił, energii może uprzykrzyć dalszą część dnia.

Z kolei u uczniów niejedzących śniadań bardzo dobrze widoczne jest pogorszenie koncentracji na lekcjach, obniżenie siły, szybkości ruchu na wychowaniu fizycznym i znacznie gorsze oceny z klasówek. Także dorosła osoba, czy pracuje fizycznie, czy też umysłowo będzie odczuwała skutki braku energii. W takiej sytuacji staramy się to zignorować, stosując sprawdzoną metodę: jedna lub dwie silne espresso. Lecz nie jest to rozwiązanie! Po co się katować? Lepiej zjeść pożywne i zdrowe śniadanie dostarczające odpowiednią ilość kalorii, a także niezbędnych składników odżywczych, będące jednocześnie smaczne, pożywne i sprawiające radość. Znacznie lepiej w ten sposób zacząć dzień. Przecież dobrze wiecie, że przez dobrze zbilansowaną dietę macie szansę utrzymać prawidłową masę ciała lub zrzucić nadmiarowe kilogramy. Ale co najważniejsze, jedząc śniadania, czujecie się i wyglądacie rewelacyjnie. Cieszycie się z otaczającego Was świata. Dostrzegacie jego szczegóły i szybko reagujecie na wszelkiego rodzaju zmiany, czy też zaburzenia.

Według badań Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie codzienne jedzenie pożywnego śniadania umożliwia harmonijny rozwój dzieci, zarówno fizyczny, jak i intelektualny. Poprawia także pamięć, zmniejsza ryzyko depresji i pogorszenia nastroju, a nawet stajemy się bardziej kreatywni.

Pogorszenie pamięci i senność to nie jedyne konsekwencje braku jedzenia śniadania. Do tego dochodzi zwiększony poziom stresu oraz spowolnienie reakcji, w tym na zagrożenie. Możecie znacznie wolniej reagować na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu. Dobrym przykładem jest wolniejsza reakcja na nadjeżdżający na nas pojazd, czy zasypianie przed kierownicą. Jeżeli nie chcecie dbać o siebie i swoje zdrowie, to pamiętajcie o innych uczestnikach ruchu drogowego i kochających Was osobach. Na pewno nie chcą Was stracić.

Daj znać, co o tym myślisz!