fizjoterapia i rehabilitacja,  Seniorzy

Jak ćwiczyć motorykę ręki u dzieci oraz u osób w starszym wieku?

Problemy z koordynacją oraz motoryką małą dłoni, czy też całej ręki mogą pojawić się w każdym wieku. Jest to dość częsty problem nie tylko u małych dzieci, gdzie dopiero rozwijają się mięśnie, propriorecepcja oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa, ale również u osób dorosłych. Szczególnie duże problemy mogą pojawić się u osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, czy też po udarach. Poniżej chciałabym przedstawić Wam kilka fajnych, ciekawych, a zarazem prostych ćwiczeń usprawniających dłoń i całą kończynę górną, łącznie z obręczą barkową.

  1. Rysowanie, malowanie szlaczków, obrazów, przerysowywanie kształtów. Dobrze jest wykorzystywać kolorowe kredki, pisaki, farby. Można również odbijać dłonie na kartce, stemple.
  2. Wycinanie kształtów z papieru, scrapbooking, decoupage, zdobienie przedmiotów kolorowymi papierami, brokatem, naklejkami, ozdobami, tworzenie kartek okolicznościowych.
  3. Nawlekanie koralików na nitkę.
  4. Zabawy w przewlekanie nitek, sznurków i wstążek przez różne otworki. Również nauka wiązania butów.
  5. Lepienie kwiatów, owoców, warzyw, zwierząt z plasteliny, modeliny, gliny lub piasku kinetycznego.
  6. Odkręcanie i zakręcanie słoików.
  7. Napełnianie słoików, butelek i pudełek różnymi przedmiotami, np. ryżem, kaszą, makaronem, piłeczkami, kasztanami, kamieniami. Ważne, aby były to przedmioty bezpieczne i dostosowane do wieku pacjenta (małe dzieci lubią smakować nowe rzeczy i trzeba uważać, aby nie zjadły drobnych przedmiotów).
  8. Zabawa przedmiotami o różnym kształcie, wadze i temperaturze. W tym celu można stosować kostki lodu, ugotowany budyń, czy też owsiankę, piłeczki duże i małe, z wypustkami i bez, suchy makaron wstążki, nitki, muszelki.
  9. Ubieranie i rozbieranie lalek, czesanie lalek i układanie im fryzur.
  10. Przenoszenie przedmiotów przy pomocy szczypiec lub pałeczek do sushi. Można również uczyć się jeść za pomocą pałeczek.

Daj znać, co o tym myślisz!